fbpx

Dlaczego dobra wycena nieruchomości przed sprzedażą jest tak ważna

Jednym z najważniejszych aspektów, wpływających na powodzenie sprzedaży, jest ustalenie ceny na odpowiednim poziomie. Wyobraź sobie, że sprzedajesz nieruchomość. Oczywiste jest to, że zbyt niska cena nie będzie dla Ciebie korzystna. Jednak podanie za wysokiej kwoty również nie jest opłacalne. Dlaczego tak jest i jak w takim razie dobrze wycenić nieruchomość?

Dlaczego odpowiednia wycena nieruchomości jest kluczowa?

Bardzo często wśród sprzedających pojawia się myśl, by na początku nieco zawyżyć cenę nieruchomości. Później, w razie braku zainteresowania, można ją przecież obniżać. Być może Tobie również przyszedł do głowy taki pomysł. Niestety najczęściej takie działanie przynosi więcej szkody niż pożytku.
Podając zbyt wysoką cenę, już na początku pozbywasz się dużej liczby zainteresowanych. Kupujący, zakładający sobie pewien budżet, szuka nieruchomości w tym przedziale. Jeśli cena przewyższa określone widełki, ogłoszenie najzwyczajniej w świecie mu się nie wyszuka. Jeśli już potencjalny klient do niego dotrze, bardzo prawdopodobne, że od razu się zniechęci i na starcie odrzuci ofertę.
Kolejnym problemem jest ryzyko przegapienia najlepszego okresu na sprzedaż nieruchomości. Tuż po wystawieniu jej na rynek następuje decydujący czas, w którym oferta dociera do największej liczby potencjalnych kupujących. Przyciąga najwięcej uwagi, wzbudza emocje i to właśnie wtedy masz największe szanse na to, by ktoś zechciał nabyć lokal. Pozostawiając ofertę na rynku przez długi czas, narażasz się na konieczność ciągłego obniżania ceny, a tym samym na sprzedaż w cenie niższej niż rynkowa.

Pomoc agenta RE/MAX Capital w ustaleniu ceny nieruchomości

Określenie ceny nieruchomości wymaga dużej wiedzy, przede wszystkim wtedy, gdy następują szybkie zmiany na rynku. Znajomość trendów i umiejętność wyczucia najlepszego momentu na sprzedaż są tutaj kluczowe. Doświadczony agent wie, jakie nieruchomości, w jakim stylu oraz w jakich cenach są najbardziej pożądane wśród potencjalnych nabywców. Ponadto każdą cenę potrafi poprzeć danymi na temat faktycznego stanu lokalu.
Biuro RE/MAX Capital ma w swoim zespole rzeczoznawcę majątkowego z 15-letnim doświadczeniem, który jest gotowy przygotować odpłatnie operat szacunkowy na życzenie klienta. Nasi agenci mogą również doradzić, jak przeprowadzić zmiany w nieruchomości, które zwiększą nie tylko cenę, ale również zdolność sprzedaży.

Jakie aspekty mają znaczenie podczas wyceny nieruchomości?

W jaki sposób możesz zatem nawet w przybliżeniu określić cenę swojej nieruchomości? Można wyróżnić kilka podstawowych rzeczy, które są w tej kwestii najważniejsze. Przede wszystkim analiza lokalnego rynku – wpływ na cenę nieruchomości mają jej lokalizacja, charakter, a także porównanie z lokalami, które zostały w ostatnim czasie sprzedane w okolicy oraz z liczbą dostępnych na obecną chwilę.
Zależy Ci na odpowiednim wycenieniu nieruchomości i przeprowadzeniu sprawnej transakcji w jak najlepszej cenie? Skontaktuj się z naszym agentem, który pomoże Ci określić stan nieruchomości, jej mocne strony oraz detale, które mogą być problematyczne podczas sprzedaży.