fbpx

Sadyba – oficerska część Mokotowa

W XVII w. książę Stanisław Herakliusz Lubomisrki wzniósł nad jeziorkiem Czerniakowskim pawilon wypoczynkowy zwany Arkadią lub Domkiem pasterskim. W czasach powojennych wokół dawnego rosyjskiego Fortu IX Czerniaków przy Powsińkiej, na zamówienie zawiązanej 1921 r. spółki architekci Oskar Sosnowski i Antoni Jawornicki zaprojektowano tonącą w zieleni dzielnicę dla 15 tys. mieszkańców. 

I tak właściciele okolicznych gruntów – hr. Skrzyńskich, Sobańskich i Tarnowskich zawiązali spółkę parcelacyjną, której celem było urządzenie tu nowej dzielnicy Warszawy, wzorowanej na powstających w głównie Anglii i Niemczech miastach ogrodach.

Gdy zaczęto tworzyć Miasto Ogród panowało przekonanie o nawiązaniu do epoki architektury polskiej końca lat XVIII i początków XIX. Niestety już w roku 1939r. zaczęto wyłamywać się z tego stylu, co odbiło się do dnia dzisiejszego w utracie uroku Sadyby, mogącej przy zachowaniu staranności mieszkańców stać się drugim Żoliborzem…

Brukowana uliczka Okrężna, blok oficerski projektu Aleksandra Więckowskiego, zadbane parkami wokół pozostałości fortów skrywają dalej położone wille m.in. dom przy ul. Okrężnej 22 należący dawniej do Józefa Becka, (późniejszego ministra spraw zagranicznych II RP), dom przy ul. Morszyńskiej (płk Jerzego Krzymowskiego), ul. Okrężna 32 (działacza narodowego Jędrzeja Giertycha), przy ul. Morszyńskiej 31(płk Henryka Bagińskiego), dom przy ul. Morszyńskiej 25 (gen. dyw. Tadeusza Piskora).

Mieszkańcy doceniają urok tego rejonu, latarni, zieleni, zacisznych uliczek i skwerów.

Z uwagi na sąsiedztwo szkoły francuskiej oraz brytyjskiej przy ul.Limanowskiego, zarówno wille jak i apartamenty przy p. Remobowskiego, Godebskiego, osiedla Marvipol przy ul.Bernardyńska Woda, czy Yereal przy ul.Konstancińskiej – cieszą się popularnością zarówno w zakresie najmu, jak i zakupu.

Infrastrukturę dopełnia centrum handlowe Sadyba z Cinema City. Wiele szkół, przedszkoli państwowych i prywatnych. Latem Sadyba zasypia, a tętno okolicy cichuteńko bije w pobliskich restauracjach przy Skwerze Starszych Panów. Miłośnicy koni korzystają z stajni Hubertus, a wędkowania i pływania uroków jeziorka Czerniakowskiego.

Teren objęty Miejscowym Planem Zagospodarowania Terenu i częściowo objęty ochroną konserwatora, co daje ułatwia proces inwestycyjny wg wytycznych. Starodrzewie, układ ulic tworzy poczucie miłego i nie obarczonego zbyt silnym ruchem aut miasteczka.

Koszt zakupu domu w tym rejonie oscyluje dla małego segmentu do remontu od 1 miliona złotych, za dom typu bliźniak od ok. 1,3 mln, przy czym za dom wolnostojący trzeba liczyć się z wydatkiem od ok. 3 mln w górę. Najmy zaczynają się od 6.000 zł do 18.000 zł miesięcznie. Projekty wyższej kategorii mogą osiągać znacznie wyższe stawki i są wystawiane na sprzedaż lub do najmu niezmiernie rzadko.

Witryna korzysta z plików cookies. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na ich wykorzystanie, więcej na ten temat dowiesz się w Polityce prywatności.